zpět

Chmel obecný

 

Český název: Chmel obecný

Zkrácený název: CHMEL

Latinsky: Humulus lupulus L.

Slovensky: Chmel obyčajný

Německy: gemeiner Hopfen

Anglicky: Common Hop, Wild-Hop, Hop

Francouzsky: Houblon grimpant

Španělsky: Lúpulo común

Rusky: Chnel obyknovennyj

 

Lidově: zelené zlato, zeleňák, sladovnické koření, pazochy, chmelíček, humelové šištice, červeňík

 

Čeleď: Konopovité (Cannabaceae)

 

Indikační skupina:

Sedativum, hypnotikum, stomachikum, afrodisiakum, urologikum, kardiakum, kardiosedativum, nervinum,  tonikum

 

Účinné látky:

Pryskyřice, silice, myrcéen, hořčiny, humulon, lupulon, vosky, křemík, fytoncidy, fytosteroly, cholin.

Poznámky k účinným látkám:  silice -myrcéen,  hořčiny - humulon, lupulon, fytoncidy působí proti celé řadě bakterií, jako je např. zlatý stafylokok.

 

Indikace:

-       sedativum a mírné hypnotikum - zklidňující prostředek při nervovém předráždění

-       podpora trávení

-       jako mužské afrodiziakum a zklidňující prostředek při chorobném sexuálním předráždění, při předčasné ejakulaci a při nočních polucích

-       při chorobách prostaty a při potížích v přechodu

-       sedativum při tachykardii nervového původu, snižuje frekvenci tepu, doporučuje se při pocitu napětí, spojeném s nespavostí

-       uvolňuje napětí hladkého svalstva střev

-       posiluje při celkové vyčerpanosti a únavě

 

Lékové formy:

U nálevu a macerátu ze šištic by maximální jednotlivá dávka neměla překročit 10 g a maximální denní dávka 15 g. Běžná dávka 3-5 g, podle potřeby vícekrát denně. Lupulin i šištice mají stejný účinek, u šištic však znatelně slabší, lupulin působí razantně.

Prášek - (lupulin) 0,5-1 g jako sedativum, 2-4x denně. Jako hypnotikum 1-1,5  g hodinu před spaním a 1,5-2 g těsně před spaním.

Nálev  - 1 KL na šálek vody, vyluhovat 10 minut. 2-3 šálky denně nebo 2 šálky před spaním.

Macerát - 1 KL na šálek vody, vyluhovat 8 hodin, přihřát. 2-3 šálky denně.

Tinktura 15-20 kapek, 3x denně.

 

Kontraindikace:

Droga se nesmí předávkovat, protože některé látky v ní obsažené mají estrogenní účinky. Maximální doporučená denní dávka je 1,5g, maximální jednotlivá dávka 1g.

Při sběru chmele mohou hlávky u přecitlivělých lidí způsobit bolestivé záněty, alergické vyrážky a záněty očí.

Patří k alergotropním drogám, může vyvolat alergickou reakci. Pravděpodobnost vzniku alergie stoupá u disponovaných lidí s výší léčebné dávky a s délkou trvání léčby. Ve směsích obvykle nevadí.

Při samostatném podávání vzniká návyk, účinnost se tedy snižuje.

Nepoužívat chmel z chmelnic, je chemicky ošetřený!

Není vhodný pro příliš dlouhé podávání, po nejdéle 3 měsících léčby přecházíme na jinou drogu.

 

Kombinace s ostatními bylinami:

Vhodný do směsí, u čerstvé drogy volíme opatrnější dávkování. Kozlík, meduňka, vřes, máta, měsíček, levandule, řepík, řebříček, heřmánek, třezalka, šalvěj, hluchavka.

 

Léčivé přípravky jednosložkové:

Nálev:

Příprava: 1 KL rozdrcených šištic přelijeme šálkem vroucí vody, necháme 10 minut vyluhovat.

Použití: Pijeme 3x denně jako sedativum, nebo večer před spaním na lepší spánek.

 

Macerát:

Příprava: 1 KL rozdrcených šištic přelijeme šálkem studené vody, necháme macerovat 8 hodin. Před použitím slijeme a přihřejeme na vlažnou teplotu.

Použití: viz. nálev.

 

Tinktura:

Příprava: šištice naplníme do lahve a zalijeme lihem 40% nebo destilátu (vodky). Necháme vyluhovat 14 dní na slunci, občas protřepeme.

Použití: 14-20 kapek 2-3x denně, popř. jednorázově 25 kapek před spaním.

 

Použití ve směsích:

Odvar proti padání vlasů:

Příprava: Kopřiva nať              hrst čerstvé nebo polévková lžíce sušené

                    Mateřídouška nať    hrst čerstvé nebo polévková lžíce sušené

                    Chmelové šištice    hrst čerstvé nebo polévková lžíce sušené

                    Lopuch kořen   půl hrsti čerstvý nebo půl lžíce sušený

Přidáme trochu drceného fenyklu nebo anýzu. Směs se jen mírně povaří v litru vody a nechá se asi 10 minut „táhnout" na mírném ohni. Scezeným odvarem se myje hlava. Budete-li tímto odvarem jen oplachovat už umyté vlasy, přidejte 1/8 l octa.

Zdroj: Ida Rystonová: Bylina a jejich lidové názvy

 

Polštářky na příjemné spaní:

Příprava a použití: ušijeme malé polštářky a naplníme je sušenou natí meduňky, chmelových šištic a květů levandule. Dáváme je večer pod polštář nebo do blízkosti hlavy. Je třeba ho často měnit.

 

Předmensturační a menstruační potíže:

Příprava:  řebříček nať              25g

                    Kontryhel nať            25g

                    Chmel šištice           15g

                    Meduňka nať            15g

                    Měsíček květ            10g

                    Kokoška nať             10g

2 KL směsi zalijeme 200 ml vroucí vody.

Použití: Pitnou kůru začneme 3-4 dny před menstruací. V době menstruace pijeme čaj z meduňky.

Zdroj: M.Mičánková, J.Lejnar: Léčivé rostliny III

 

Nervový čaj:

Příprava:  chmel šištice            20g

                    Kozlík kořen             20g

                    Meduňka nať           20g

                    Máta peprná nať      20g

1 KL směsi zalijeme šálkem vroucí vody, necháme vyluhovat 15 minut.

Použití: šálek před spaním na nespavost, neklidný spánek, nervové předráždění.

 

Historie:

Podle písemných zpráv staří Římané ani Řekové chmel jako přísadu do piva neznali. Ale jako léčivku jej už používali. Zároveň se ale traduje, že chmelové pivo uměli vařit již obyvatelé povodí Eufratu a Tigridu. Svádí se to však na Slovany, kterým se v tomto oboru připisuje prvenství. Ti prý z této oblasti emigrovali a přenesli tak umění vařit pivo do Evropy.

V našich zemích nastal rozkvět chmelení piva až za vlády Karla IV., který byl velkým milovníkem nejen vinařství, ale i chmelařství. V to době se zakládaly chmelnice i v Praze. Jejich sláva rostla ale jen do třicetileté války, kdy země byla zpustošena a chmelnice zničeny. Obnovovaly se až mnohem později, a to v krajích dodnes pěstováním chmele proslavených: na lounsku, žatecku a rakovnicku.

Ve starověku byl používán pro posílení spánku. Plinius doporučoval odvar k „osvěžení jazyka", čili k mnohomluvnosti. Matthioli doporučuje proti horečce a bolestem hlavy.

 

Legendy a mýty:

Chmel se spojoval s divokým vlkem, který v keltské mytologii vládne po zimní měsíce, období bez života.

 

Výskyt:

Rozšířen po celé Evropě. Planý roste na okrajích lesů, mezi křovím. Pro potravinářské účely se pěstuje na chmelnicích v teplejších oblastech. Pro léčebné účely je třeba používat pouze chemicky neošetřené šištice.

 

Pěstování:

Na jaře pěstujeme z řízků nebo oddělků z báze rostliny, nebo koncem léta a na podzim vyséváme semena do studeného pařeniště. Sázíme do vlhké půdy bohaté na živiny, na přímé slunce nebo do polostínu, pěstujeme na vysokých, odolných opěrách. Na jaře mulčujeme proleželou mrvou, mladé výhonky jednotíme, aby jich zůstalo 5-6 na jednu korunu, a za suchého počasí zaléváme.

 

 

Sběr, sušení:

Drogou jsou šištice - Strobili lupuli a chmelové žlázky - Glandulae lupuli.

Šištice se sbírají krátce před plným dozráním, koncem srpna nebo počátkem září. Suš se do 40°C obvykle v sušárnách. Proséváním usušených šištic se získávájí chmelové žlázky čili lupulin. Je to prášek hořce kořenité chuti, tvořící se ve žlutých žlázkách, kterými jsou pokryté šupinky šištic.

Skladováním působnost obou drog rychle klesá, u starší drogy volíme větší dávky, uchováváme maximálně po dobu jednoho roku.

 

Jiné použití:

Z listů chmele se získává hnědé barvivo.

Vlákna ze stonků se používaly v textilním průmyslu.

V kosmetice k oplachům vlasů, zvýší lesk a posiluje. Možno přidat kořen lopuchu a kopřivu.

 

Použití v kuchyni:

Nejpopulárnější použití chmele je samozřejmě při vaření piva. Chmelová pryskyřice zabraňuje v pivu množení bakterií, třísloviny zase pivo čistí a konzervují, protože srážejí sladové bílkoviny.

Ve starém Římě se připravovaly mladé chmelové výhonky podobně jako u nás chřest.

 

Osvěžující nápoj:

Do 2 l vody přidáme 50 g cukru, kousek kusové skořice, 4 hřebíčky a 3 g chmele. Vaříme 10 minut na mírném ohni. Mezitím 2 l vody přelijeme 0,2 g máty peprné. Obě tekutiny spojíme, necháme 30 minut ustát. Scedíme, přidáme 100 g medu, promícháme. Podáváme teplé.

 

Pivo:

Aktivujeme kvasinky, 1 l chmelových šištic dáme do velkého hrnce, přidáme tolik vody, aby byly ponořené, vaříme 15 minut. Tekutinu scedíme, přidáme ? kg cukru a ? kg sladu a mícháme, dokud se přísady nerozpustí. Ihned přilijeme zbytek vody (celkem 9 l). Po vychladnutí přidáme kvasinky a necháme stát zakryté 5 dní. Nalijeme do láhví a necháme dalších 5 dní stát.

 

Emocionální využití:

V bylině chmelu je ukryto množství sexuální energie a používání drogy může ženám pomoci stát se jistějšími v otázkách vlastní sexuality a ve vztahu mezi tvořivostí a rozmnožováním, sexualitou a láskou. Dávejte si na noc pod polštář pytlíček s chmelovými květy.

Protože chmel působí v oblasti sakrální čakry, může nám pomoci odstranit šrámy, vzniklé sexuálním zneužitím. Je vhodný pro ženy, které byly znásilněny nebo s nimiž bylo nehezky zacházeno. Užívejte tinkturu, protože čaj je velmi hořký, po dobu několika měsíců, a to deset kapek denně. Zaznamenávejte si sny, představy a pocity, které budete mít.

 

Použití v magii:

Chmelový rituál:

V moderní astrologii je to Mars, kdo reprezentuje sexualitu, zatímco na Venuši je pohlíženo jako na planetu lásky. Staří Řekové a Římané přemýšleli jinak. Spatřovali Venuši jako symbol nejen lásky, ale i sexuality, kdežto Marsu příslušela role válečníka. Venušiny typy měly silné sklony k lovu (honu - chytání) a vzhledem k jejich promiskuitnímu a bezuzdému sexuálnímu životu snadno podléhaly pohlavním nemocem. Naopak marťanské typy měly disciplínu vojáků a rozlišovaly mezi dobou válčení a milování. „Milujte se, neválčete" bylo heslo šedesátých let tohoto století. Avšak promiskuitní sexuální aktivita nás zavedla přes opary a kapavku odolnou penicilínu až k AIDS a multimilionářskému pornografickému průmyslu, který kazí a zneužívá jak dospělé, tak děti.

Sexualita je sílou i prostředkem, kterého může být jak využito, tak zneužito. Sex a magie mají dlouhou historii. Říká se, že Atlantida zanikla proto, že kněžky zneužily své znalosti o sexu a magii, takže nakonec vše, co bylo posvátné, se ztratilo. Vestálky pak měly za povinnost pomilovat se s cizincem jednou ročně k uctění bohyň. Byly to panny ve starořeckém mínění, což znamenalo, že byly nezávislé na mužích. Často se však o nich hovořilo jako o prostitutkách. Nyní jsou ženy sexuálně nezávislé jako nikdy předtím, a přesto je prostituce zlatým dolem. V poslední době jak homosexuálové, lesbičky, tak i heterosexuálové opouštějí tradiční nazírání na lásku, takže nás může napadnout otázka: „Kam se ztrácí láska?" Staří filozofové tvrdili, že láska „je formou šílenství a sexuální vášeň zastiňuje naše smysly a činí nás hrubými".

 

Meditace o sexualitě:

Najděte si klidné a tiché místo, kde byste zhruba půl hodiny nebyli rušeni. Lehněte si a několikrát se zhluboka nadechněte, abyste uvolnili své tělo i mysl. Uvědomte si uvnitř sebe oblast pohlavních orgánů. Představte si dveře s označením sex. Podívejte se, v jakém jsou stavu. V dobrém, nebo špatném? Pokud si přejete, otevřete je a vejděte dovnitř. Potkáte tam moudrou osobu, která vás povede. Následujte ji a zeptejte se na otázky, které potřebujete zodpovědět. Dopřejte si čas prozkoumat tento svět. Budete-li hotovi, projděte opět dveřmi a pomalu se vraťte do plného vědomí.

Zkuste si zapsat, co se vám přihodilo.

 

Veterinární použití:

Sedativní účinky, dávky k vnitřnímu užití psům jsou 3-5 g denně. Ke zlepšení trávení se jim dává 0,1-0,5 g v podobě nálevu.

U všech zvířat ke zmírnění bolestí při pohmožděninách a zraněních nemocná místa potíráme mastí připravenou rozetřením šištic chmele s nesoleným vepřovým sádlem.

 

zpět